Īsās zeķes - Adīšana - Rokdarbi - Idejas no interneta - Rokdarbniecēm
Vietnes izvēlne
Ieiet
Lietotāja vārds:
Parole:
Dažas shēmas
Sarakste
200
Sākums » Raksti » Rokdarbi » Adīšana

Īsās zeķes

To noadīšanai vajag 150g dzijas un 5 īsās (zeķu) adāmadatas.

Pirms darba uzsākšanas jānoskaidro 2 mēri – kājas apkārtmērs virs potītes un kājas apkārtmērs pāri papēdim un pēdas pacēlumam. Abus iegūtos lielumus saskaita kopā un izdala ar 2, iegūstot vidējo nepieciešamo zeķes platumu. Tālāk labiskajā adījumā noada paraudziņu un pēc tā aprēķina darba uzsākšanai nepieciešamo valdziņu skaitu, ko noapaļo uz pāra skaitli (noapaļo samazinot). Vēl labāk ir, ja valdziņu skaits dalās ar 4 bez atlikuma, jo uzmestie valdziņi jāsadala uz četrām adāmadatām.

Zeķes uzsāk, uz divām kopā saliktām adāmadatām uzmetot aprēķināto valdziņu skaitu. Atbrīvo vienu no adāmadatām un izada pirmo kārtu valnīša raksta 2x2 vai 1x1, vienlaikus sadalot valdziņus uz 4 adāmadatām, t. i., ar katru adāmadatu izada vienu ceturto daļu valdziņu. Tādējādi darbā ievadītas 4 adāmadatas un brīv paliek 5. adāmadata. Tālāk dzijas pavediena brīvo galiņu sasien kopā ar darba pavedienu tā, lai savienojot adījumu lokā, starp 1. un 4. adāmadatu nepaliktu sprauga.

Turpmākā darba gaitā brīvais dzijas galinš būs 1. adāmadatas orientieris. Adišanu turpina pa apli pulksteņa rādītāja virzienā. Noada valnīti tik kārtu augstumā, cik valdziņu ir uz 2 adāmadatām. Pēc valnīša ada labiskajā adījumā tik kārtu, cik valdziņu ir uz 1 adāmadatas (valnīša un taisnā gabala garumu var adīt pēc vēlēšanās).
Papēdi sāk veidot ar taisnā gabala adīšanu. Taisno gabalu ada ar divām adāmadatām, kas tuvāk mugurpusei, t. i., ar 1. un 4. adāmadatu. Kad izadīti 4. adāmadatas valdziņi, ar šo pašu adāmadatu izada arī 1. adāmadatas valdziņus (uz vienas adāmadatas tagad ir puse no zeķes valdziņu skaita). Zeķi pagriež par 180 grādiem un izada kārtu kreiliski (bijušos 1. un 4. adāmadatas valdziņus). Šadi ada turpejošas un atpakaļejošas kārtas tik kārtu augstumā, cik valdziņu ir uz divām adāmadatām. Iesākot kārtu, malas malas valdziņu katru reizi noceļ neizadītu. Zeķes papēža taisnā gabala malās jāveidijas glītai pīnītei.

Pēc taisnā gabala noadīšanas veido papēža noapaļojumu. Visus papēža valdziņus sadala 3 vienādās daļāš (ja valdziņu skaits nedalās ar 3 bez atlikuma, tad atlikušos valdziņus pieskaita vidējai trešdaļāi). Ada tikai vidējās (otrās) trešdaļas valdziņus. Malējo trešdaļu – pirmās un trešas – valdziņus norauc.

Noraukšanu sāk, adot papēža kreilisko kārtu. Kreiliski saada kpā vidējās trešdaļas pēdējo valdziņu ar pirmās trešdaļas blakus valdziņu (pārējie pirmās trešdaļas valdziņi paliek neizadīti). Zeķi pagriež un valdziņu, ko ieguva iepriekšējā kārtā, saadot 2 valdziņus kopā, noceļ neizadītu. Tālāk ada vidējās trešdaļas valdziņus, līdz nonāk pie šīs trešdaļas pēdējā valdziņa. To noceļ neizadītu, izada labiski trešās trešdaļas blakus valdziņu un tam pārvelk pāri šo nocelto valdzīņu. Zeķi atkal pagriež, noceļ neizadītu valdziņu, kuru ieguva iepriekšējā kārtā, veicot noraukumu, un tālāk kreiliski ada vidējās trešdaļas valdziņus; tās pēdējo valdziņu kreiliski saada kopā ar pirmās trešdaļas blakus valdziņu. Šādi adīžanu turpina, līdz noraukti visi malējo trešdaļu valdziņi. Papēža noapaļojuma veidošanu beidz ar labisko kārtu. Uz adāmadatas palikuši tikai vidējās trešdaļasvaldziņi. Tālāk zeķi atkal ada pa apli labiskajā adījumā.

Ar adāmadatu, uz kuras atrodas papēža vidējās trešdaļas valdziņi, no zeķes labās puses uzlasa jaunus valdziņus no papēža taisnās daļas sānu pīnītes – no katras pīnītes cilpiņas 1 valdziņu. Tālāk ar brīvu adāmadatu izada 2. adāmadatas valdzīņus, pēc tam ar brīvu adāmadatu izada 3. adāmadatas valdziņus un ar brīvu adāmadatu no papēža taisnā gabala otrās malas pīnītes uzlasa tikpat daudz jaunu valdziņu, cik uzlasīja ni pretējās malas. Ar šo pašu adāmadatu izada pusi papēža vidējās trešdaļas valdziņu. Darbā atkal ir iesaistītas 4 adāmadatas. Uz 1. un 4. adāmadatas ir lielāks valdziņu skaits nekā uz 2. un 3. adāmadatas. Tālāk adīšanu turpina pa apli, vienlaikus noraucot liekos valdziņus uz 1. Un 4. Adāmadatas. Valdziņus norauc, 1. adāmadatas beigās 2 pēdējos valdziņus labiski saadot kopā, bet 4. adāmadatas sākumā 1. valdziņu noceļot, 2. valdziņu izadot labiski un tam pārvelkot pāri nocelto valdziņu. Starp katru kārtu, kurā veic valdziņu noraukumu, atkarībā no pēdas pacēluma augstuma izada 1 vai 2 kārtas bez noraukšanas. Ja pēdas pacēlums augstāks, noraukumam jābūt pakāpeniskam. Valdziņu noraukšanu atkārto, līdz uz 1. un 4. adāmadatas ir tikpat daudz valdziņu kā uz 2. un 3. adāmadatas.
Kad papēdis izveidots, ada pēdas taisno gabalu. Šajā daļā ada tik daudz kārtu, cik valdziņu ir uz trim adāmadatām. Visieteicamāk zeķi pielaikot kājai. Ja zeķes pēdas garums sniedzas līdz mazā pirkstiņa galam, jāsāk veidot pirkstgalu noraukums. Noraukšanu veic, astoņās vietās labiski saadot kopā 2 valdziņus. Norauc adāmadatas vidū un beigās. Starp katru noraukuma kārtu ada tik daudz kārtu bez noraukšanas, cik valdziņu ir starp diviem noraukumiem. Valdziņu noraukšanu turpina tik ilgi, līdz uz katras adāmadatas paliek 2 valdziņi. Dzijas galu izver cauri šiem 8 valdziņiem, savelkot tos, un nostiprina zeķes kreisajā pusē.

Pēc tam noslēpj valnītī dzijas galiņu, kas palicis pie tā pēc zeķes uzsākšanas.

Kategorija: Adīšana | Pievienoja: cammilla (02.10.2009)
Skatījumu skaits: 14886 | Komentāri: 8 | Birkas: adīšana, īsās zeķes | Reitings: 3.9/7
Komentāru kopskaits: 8
0   Spam
7 trusītis   (26.01.2011 22:34)
Apraksts tiešām labi saprotams, labāks nekā musturs.lv. Adiju arī pirmās zeķītes, bet tikai nesaprotu, kā ir jāada, lai zeķe neveidotos plata. Adiju papēža taisno gabalu tik valdziņus cik uz vienas adatas, bet platumu tas neizmaina. Varbūt kāda var pateikt kur ir āķis wink

0   Spam
8 cammilla   (27.01.2011 19:05)
kurā vietā, tieši veidojas plats? iespējams, kaut kur, ielaidāt kļūdu.

0   Spam
6 :)   (08.12.2010 23:22)
Perfekts raksts!:)
Prīmā!!

Paldiesīņš smile
Kā saka- čiv riv- septiņ div! biggrin


0   Spam
4 kamitis   (05.12.2010 12:57)
vai kads ir adijis zekes ar pirkstiem?
man vaig zinat ka pareizi norauc ja ada tikai lielo pirkstu atseviski no perejiem.

0   Spam
5 cammilla   (05.12.2010 16:06)
Neesmu redzējusi adītas zeķes ar pirkstiem agrāk, bet internetā atradu bildīti ar visiem pieciem. Domāju, ka tas ir sarežģīti, bet ja ir fantāzija, tad var sanākt. To daļu, kas ir ar mazajiem pirkstiem varētu noraukt kā cimdā, sākot ar mazā pirkstiņa galu, un tad lielajam pirkstam sākt atdalīt pie tā sākuma. Neaizmirstot pievienot valdziņus tāpat kā pirkstaiņos starp pirkstiem. Vienīgā problēma būtu katra cilvēka individuālā uzbūve, tā varētu teikt, jo kāju pirksti arī dažādi ir cilvēkiem - vienam pirksti ir daudz maz vienādā līmenī, citam ir viens pirksts garāks... Nu ceru, ka mana lielā runa noderēs. Tu varētu forumā uztaisīt tēmu, tad varētu arī ideju bildītes salikt. wink

0   Spam
3 cammilla   (17.12.2009 20:18)
question Nekad nebiju adījusi zeķes dāvanai... Personīgi es, domāju, ka nekas labs nesanāks, jo katram ir individuāli izmēri. Piemēram, pacēlums vienam lielāks otram mazāks, ir jālaiko, adot... Uzadīt dāvināšanai mazulim ir vienkāršāk, protams smile

0   Spam
2 Ieva   (14.12.2009 20:03)
Bet ko darīt, ja zeķes plānotas kā dāvana un nav iespējams visu kā nākas nomērīt? Zināms vien kājas izmērs. Ir kādas orientējošas sakarības?

0   Spam
1 cammilla   (06.10.2009 13:53)
Apraksts ir ļoti saprotams! Pirmās savas zeķes adīju, izmantojot tieši šo!

Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Autorizācija
Sveicināti, Viesis

Sveicināti,viesi! Lūdzu reģistrējies vai autorizējies!
Statistika
Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Laika prognoze